Contact me

Contact me


Trgovina energijom izmedju razlicitih energetskih sistema

Pogon i pouzdanost sistema
U ovom dijelu objasnjeni su uvjeti pod kojima se vrsi trgovina energije izmedju razlicitih energetskih sistema, a koji imaju spojne tocke, kao na primjer, sistema Ontarija i New Yorka. Obradjena su osnovna pitanja odrzanja stabilnosti i pouzdanosti sistema u cjelini, te uvjeti pod kojima se vrsi izmjena energije u slucaju ispada pojedinih prijenosnih ili generatorskih kapaciteta. Detaljnije ce biti opisani uvjeti i nacin podnosenja zahtjeva za redovno odrzavanje postrojenja. Na kraju ce biti dan kratki osvrt na strukturu priprema u slucaju opasnosti od raspada sistema i planovima vracanja sistema u normalnio pogonsko stanje.

Trgovina izmedju razlicitih sistema

Susjedni energetski sistemi ce moci trgovati energijom na vise nacina: moci ce uvoziti ili izvoziti energiju odnosno moci ce koristiti jedan sistem za prolaz (tranzit) energije iz jednog u drugi energetski sistem. Pri tome ce se aktivnost odvijati na dva osnovna polja: na fizickom energetskom sistemu, kroz koji ce se vrsiti izmjena energije i trznom odnosno financijskom polju.

Karakteristike fizickog energetskog sistema

Tijelo koje propisuje minimalne standarde pouzdanosti sistema je NERC (North America Electric Reliability Council). Ono se sastoji od regionalnih savjetodavnih tijela koji su podijeljeni na regije pretezno u geografskom smislu.
Ontario je u sastavu NPCC (Norteast Power Coordinating Council) isto kao i podrucje drzave New York i provincije Qubec. Energetski sistem Ontarija granici sa energetskim sistemom Michigan, koji je u sastavu ECAR, te drzave Minnesota i provincije Manitoba, obje u sastavu MAPP.
Opisani sistemi imaju spojne tocke, koje su u biti fizicki prijenosni vodovi ogranicenog broja i kapaciteta. Posto svi sudionici ne pripadaju jednom te istom upravnom tijelu, IMO mora prilikom izmjene energije uzeti u obzir i specificnosti doticnog sistema, prije izdavanja naloga za isporuku energije. Promatrajuci iz Ontarija, vrse se slijedece vrste trgovine

Uvoz energije
Sudionici na trzistu u Ontariju kupuju energiju koju proizvode generatori izvan Ontarija. Kupovina se vrsi na vec ranije opisanom trzistu energije i pogonskih rezervi te na osnovu fizickih ugovora.
Izvoz energije
Generatori u Ontariju proizvode energiju za prodaju izvan Ontarija. Kupci energije koji su van Ontarija, kupuju energiju na trzistu u Ontariju, na trzistu energije i pogonskih rezervi te na osnovu fizickih ugovora.
Prolaz (tranzit) energije
Dobavljaci i kupci energije nalaze se izvan granica Ontarija, ali kolicine energije podmiruju koristeci energetski sistem Ontarija.

Svi sudionci jedinstvenog trzista ravnopravni su u svim elementima funkcije trgovine kao sto su: dozvola za obavljanje djelatnosti, dispecerski podaci, dispecerske instrukcije i raspored, financijska prijenosna prava, cijena i koordinacija izmedju razlicitih trzista.

Dozvola za obavljanje djelatnosti:

Svaki sudionik na trzistu mora imati ozvolu za obavljanje trzne djelatnosti u Ontariju i svakako sve potrebna dozvole izdana od strane nadleznih organa svoje zone. Registracijom postrojenja, uvjetovani su minimalni uvjeti pouzdanost i minimalne kolicine energije koje ce se razmjeniti.

Kupoprodaja energije i Dispecerski podaci

Ponuda energije i drazba na trzistu odvija se u uvjetima kao sto su u ranijem dijelu opisani. Proces je
podijeljen na dane i sate odnosno pet minutne intervale.
Drazba za doticni dispecerski dan, pocinje dan ranije u 6:00 sati a zavrsava u podne. Na dan isporuke,
dozvoljene su promjene kolicina energije do dva sata prije sata isporuke. Dodatno za ovaj nacin
neophodan je podnesak i odgovor organizacije koja upravlja sistemo u susjednoj zoni i
pristanak NERC-a za predvidjenu razmjenu energije.


Proces dispecerskog redosljeda isporuke energije

Proces na trzistu je kompjuteriziran i postoje dva osnovna algoritma na osnovu kojih se vrsi izmjena.
Algoritam koji ne uzima u obzir ogranicenja u sistemu i algoritam koji uzima u obzir ogranicenja sa kojima dispeceraj sistema mora racunati u realnom vremenu izmjene energije.
Prvi, neograniceni algoritam ne uzima u obzir pogranicenja prijenosnih kapaciteta i predpostavlja da su potrosaci energije lokalnog karaktera medjusobno spojenih jednostrukim prijenosnim vodovima. Kolicine se odredjuju zanemarujuci unutarnja ogranicenja. Projicira se trzna cijena energije (MCP) i cijena energije izmedju dviju zona (ZCP).
Drugi algoritam uzima u obzir stvarno fizicko stanje, realnu topografiju sistema izvan Ontarija i postojeca ogranicenja unutar Ontarija, kako je ranije vec objasnjeno.

Stvarne kolicine energije se isporucuju po redosljedu na osnovu ranijih podataka za svaki period od 5 minuta. Dispecerske instrukcije salju se generatorima i potrosacima u realnom vremenu. Na kraju svakog intervala uzimaju se u obzir eventualni ispadi ili odustajanje od kupovine i to za trziste u realnom vremenu i pogonsko trziste rezerve. Isto tako sprovode se sve isporuke na osnovu sklopljenih ugovora za taj period.
Zbog kompliciranosti i podloznosti cestim promjenama u sistemima, podaci medjusistemske razmjene energije objavljuje se za svaki sat dispecerdkog dana.

Koordinacija medju zonama sistema

Koordinacija je neophodna u cilju osiguranja integriteta sistema i pouzdanosti dijelova koji su direktno i indirektno ukljucena u razmjenu.
Podaci koji se provjeravaju i objavljuju su izmedju ostalih: Sluzbena izjava rasporeda, objava ogranicenja u sistemu i/ili smanjenje opterecenja potrosaca, raspored dodatnih izvora energije, projekcija rasporeda isporuke na trzistu itd.

Odredjivanje cijene energije na mjestu transakcije

Odredjivanje cijene energije svodi se na odredjivanje Jedinstvene cijene energije za Ontario i cijene energije za zone u kojoj se transakcija vrsi. Cijena se odredjuje svakih pet minuta a kolicine se objavljuju za svaki sat.

Cijena energije se sastoji iz osnovne cijene na osnovi 5 minutne jedinstvene cijene za Ontario (MCP) unutar dispecerskog sata i dijela koji uzima u obzir ogranicenje prijenosnih kapaciteta (zagusenje), znane i kao cijena zbog zagusenja u medjuspoju (ICP-Intertie Congestion Price)
Slicno ranije razmatranom ogranicenju u prijenosu energije, ICP cijena moze biti, ovisno o razlici u cijeni energije doticne zone i Ontarija, pozitivna ili negativna. Cijena i primjer racunanja dano je na donjoj slici.

Cijena medju zonama

Za podatke dane u gornjem primjeru, slicno kao u ranije promatranom slucaju, generator u zoni Ontarija ce morati proizvoditi energiju kako bi se pokrile potrebe opterecenja od 190 MW. Generator ce morati proizvoditi 40 MW. Posto je cijena zone Ontarija $25, razlika u cijeni je medjuzonska cijena spoja IPC i iznosi -$5 (cijena je negativna).


Financijsko pravo na prijenos (tranzit) energije

Financijsko pravo na prijenos energije izmedju dviju zona, je financijski instrument, za kompenzaciju nosioca prava, za razliku u cijeni izmedju dviju zona.
Taj pojam se razlikuje od prava na tranzit energije izmedju zona, koju neka pravna osoba ishoduje za svoje potrebe poslovanja na trzistu. Ova je kategorija uvedena, kako bi se ohrabrilo investiranje u trziste energije i kompenzirala razlika u cijeni uvjetovana uskim grlom u prijenosnom sistemu izmedju zona.

Vlasnik ili nosioc takvih prava biva kompenziran u visini ovisnoj o tranzitu energije i razlici cijena izmedju dviju zona. Kompenzacija je u obliku kredita, potpuno financijska kategorija a racuna se na slijedeci nacin:
Financijsko pravo na prijenos energije - FTR ($)
Cijena energije na strani dobavljac energije, na osnovu dispecerskog naloga - Cijena Zona A ($)
Cijena energije na strani potrosaca, na osnovu dispecerskog naloga - Cijena Zona B ($)
Kolicina energije Q (MW)

FTR = Q x ( Cijena ZonaA - Cijena ZonaB )

U slucaju da je rezultat negativan, kredit je jednak nuli, odnosno nema kredita.
Jedna pravna osoba moze imati vise takvih financijskih prava. Isplata se vrsi preko IMO a sredstva se akumuliraju naplatom iz povecane cijene prouzrokavane smanjenim kapaciteom u prijensu energije na spoju izmedju dviju zona. FTR prava se kupuju na rokove od mjesec dana pa do jedne godine. Pravo se moze, kao i svaka druga roba, ponovno preprodati.

Kupovina FTR prava obavlja se na drazbi barem 30 dana ranije od pocetka tranzita energije po javno objavljenom postupku uz potpunu kontrolu i upravljanje IMO.