prikupljanje

Contact me

Contact me


Podmirenje obaveza sudionika na trzistu elektricne energije

Aktivnosti vezane za podmirenje obaveza sudionika na trzistu elektricne energije, mogle bi se prikazati u procesu koji sadrzi slijedece faze:

  • Prikupljnaje i obrada podataka o prometu energijom
  • Usaglasavaje i izravnavanje racuna
  • Izdavanje racuna i
  • Prijenos financijskih sredstava




Prikupljanje i obrada podataka o prometu energijom

Da bi se moglo izvrsiti podmirenje svih potrazivanja nastala aktivnostima na trzistu, neophodno je prikupiti i obraditi sve podatke nastale tom aktivnoscu.

IMO mora prikupiti sve mjerne podatke mjernih mjesta svakog sudionika, obraditi iste, odrzavati mjernu bazu podataka i na zahtjev, dostaviti te podatke sudionicima na uvid. Podaci se prikupljaju kroz mjerno mjesto, koristenjem brojila cija je ugradnja definirana pravilima trzista - Mjerenje Energije.

Sudionici su odgovorni za svoje mjerno mjesto i za podatke koje mjerno mjesto proizvodi.

Trziste ima i odgovarajuci Servis za Mjerno Mjesto. Ovaj servis obavlja sve popravke, istrazuje pogreske i nepravilnosti vezane za mjerenje energije. Servis je pod upravom IMO i na njegov zahtjev popravak i odrzavanje


Mjerno Mjesto

To je osnovni hardware i software kojeg svaki sudionik na trzistu mora imati, ako zeli trgovati elektricnom energijom. Instalacija mjernog mjesta podlijeze registraciji kod IMO a koristiti se moze samo oprema proizvodjaca, koje je IMO objavio u dokumentima, pravilima trzista. Trenutno, moze se koristiti oprema slijedecih proizvodjaca mjerne opreme:
Asea Brown Boveri, Power Measurements Limited (PML), Schlumberger Resources Management Service, Square D (Power Logic) i Siemens Power Transmission & Distribution - Meter Division

Instalacija mjernog mjesta, obuhvaca ugradnju slijedecih instrumenata za mjerenje energije, shodno uvjetima ugradnje mjernog mjesta:


Napravu koja ce mjeriti potrosnju energije u vremenskim razmacima od 5 minuta. Izuzetak su samostalni i povremeni generatori, potrosaci koji nisu na listi dispecera
Dinamickog brojila radne i jalove energije, sa mogucnoscu registriranja U²h i I²h te sposobnoscu pohrane podataka za vremenski period od 35 dana.
Mogucnost daljinskog ocitanja podataka koristeci komunikacijske veze (IMO)
Sposobnost neprekidnog registriranje podataka, 24 sata svaki dan u godini.
Sposobnos pohrane podataka u IMO bazu mjernih podataka.


Prikupljanje podataka

Prikupljanje mjernih podataka obavlja se na unaprijed definiran nacin, postupkom koji obuhvaca slijedece korake: utvrdjivanje pravovaljanosti podataka, procjene podataka i editiranje podataka.

Pravovaljanost podataka utvrdjuje se testiranjem mjernog sloga i usporedjivanjem sa dva bazdarena mjerna sloga IMO ili usporedjivanjem sa slicnim mjernim slogom odnosno procjenom podataka. Koja ce se vrsta usporedjivanja koristiti, ovosi o vrsti mjernog sloga.
U isto vrijeme, Servis mjernih slogova ce provjeriti hardware i komunikacijske veze mjernog sloga i utvrditi profil potrosaca u smislu opterecenja po vremenu, u toku dana.
ako se utvrdi pogreska u rezultatima, izdaje se nalog za popravak a podaci se procjenjuju na osnovi postojecih podataka.
Nakon toga ce IMO editirati podatke rucno i ovisno o rezultatima nadjenih u toku popravka, odluciti potrosnju.


Odredjivanje korekcionog faktora mjernog sloga

Mjerni instrumenti i pripadajuci mjerni transformatori mjernog sloga, moraju zadovoljavati postavljene uvjete i ako uvjeti nisu zadovoljeni, neophodno je izvrsiti mjerenje korekcionog faktora:

Za naponske i strujne mjerne transformatore cija tocnost nije unutar granice 0.3%, u skladu sa vazecim standardima ANSI C57.13.
Ako je korekcioni faktor za ozicenje naponskih mjernih transformatora izvan danih granica tocnosti 0.9998 do 1.0002, u skladu sa pravilnikom Edison Electric Instituta iz 1992 godine.
Ako strujni mjerni transformatori nemaju odobrenje Measurements Canada, sluzbenog bazdarnog tijela u Canadi.
Ako mjerni slog nije u skladu sa Blondel-ovim teoremom (Ako se energija dobija iz visefaznog sistema koji ima N vodica, ukupna snaga sistema dana je aritmetickim zbrojem ocitanja N watmetara, tako spojenih, da svaki od N vodica sadrzi jedan strujni namotaj a odgovarajuci naponski namotaj da je spojen jednim krajem na N-ti vodic a drugim krajem na zajednicki povratni vodic. Ako je taj zajednicki povratni vodic jedan od N-tih vodica, tada se mjerenje moze obaviti sa N-1 watmetara)
Strujni mjerni transformatori koji nemaju odgovarajucu vrijednost za breme ili oni sa strujnim opterecenjem manjim od 10% nazivne primarne struje.
Naponski mjerni transformatori sa dva sekundarna namotaja.



Sveukupni korekcioni faktor dobije se kombinacijom pojedinih korekcionoih faktora mjernih elemenata. Postupci i jednadzbe su definirane dokumentima i ovdje ce biti prikazan jedan jednostavan primjer, kako bi citaoc mogao imati uvida u metodu proracuna:

Brojilo radne energije, klase tocnosti 0.2 mjeri radnu energiju po izrazu:



gdje su FCF oznacava krajnji korekcioni faktor, prijenosni omjer naponskih mjernih transformatora a , prijenosni omjer strujnih mjernih transformatora.



gdje RCF faktori predstavljaju prijenosni omjer strujnih i naponskih mjernih transformatora odnosno korekcioni faktor naponskih prikljucnih kabela.
je prosjecni kut izmedju napona i struje, kako ga mjeri brojilo.
je prosjecna kutna pogreska strujnih mjernih transformatora, pozitivna kada sekundarna struja predhodi primarnoj.
je prosjecna kutna greska naponskih mjernih transformatora, pozitivna, kada sekundarni napon predhodi primarni.
je kutni pomak izazvan prikljucnim kabelima naponskih mjernih transformatora.


Vrijednosti otpora kabela, ozicenja strujnih mjernih transformatora, dana je tablicom vrijednosti, ovisno o presjeku koji se primjenjuje i vrijedi za temperature 20° C i nize. Za temperature vise od toga, do naj vise 120° C treba izvrsiti korekciju po jednadzbi:



Primjer 1:

Promatran je naponski dio prikljucka mjernog sloga, koji se napaja iz tri jednofazna mjerna naponska transformatora 500 kV. Prikljucni kabeli dviju faza udaljeni su od sredisnjed, zajednickog mjesta 20.2 m a udaljenost te tocke do watmetra je 63.6 m. Svaka faza ima jednako brojilo sa otporom od 120. Koristeni su vodici presjeka 10AWG (5.261 mm²).